Raport BN o stanie czytelnictwa w Polsce w 2025 roku

Raport o stanie czytelnictwa w Polsce w roku 2025 opublikowany właśnie przez Bibliotekę Narodową pokazuje, że kryzys czytelnictwa książek w Polsce trwa.

W 2025 r.lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 proc. Polaków powyżej 15 roku życia. To tyle samo, co w poprzednim roku. Na takim samym poziomie jak przed rokiem kształtuje się też odsetek czytających względnie systematycznie, czyli osób, które sięgnęły po siedem lub więcej książek – 7 proc.

Po książki częściej sięgają kobiety (47 proc.) niż mężczyźni (34 proc.), a najwyższą aktywność czytelniczą wykazuje młodzież w wieku 15–18 lat (56 proc.) oraz mieszkańcy największych miast, powyżej 500 tys. osób (71 proc.).

Biblioteki publiczne to jedyne źródło książek, którego znaczenie wzrosło ostatnim czasie. W 2025 r. wskazało na nie 19 proc. czytelników, podczas gdy rok wcześniej było to 15 proc. Wynik ten po raz pierwszy przekroczył poziom sprzed pandemii (18 proc. w 2019 r.).

Niestety, spada znaczenie innych dróg zdobywania książek. Liczba osób kupujących je osobiście spadła z 50 proc. do 43 proc., a otrzymujących w prezencie – z 34 proc. do 26 proc.

W 2025 r. tylko 10 proc. czytelników sięgało po książki z domowej półki, podczas gdy jeszcze kilka lat temu (2019-2022) robił to co piąty badany.

Wśród najchętniej wybieranych gatunków dominuje literatura kryminalno-sensacyjna (27 proc.) oraz obyczajowo-romansowa i non-fiction (po 19 proc.). Wśród najpoczytniejszych autorów od 2019 roku pozostaje Remigiusz Mróz. W 2025 r. w pierwszej piątce znaleźli się także: Stephen King, Henryk Sienkiewicz, J.K. Rowling oraz Andrzej Sapkowski. Dalej są: Bolesław Prus, Katarzyna Bonda, Nicholas Sparks, George Orwell i Adam Mickiewicz.

Cały raport znaleźć można pod tym adresem: https://www.bn.org.pl/download/document/1775495746.pdf